Urządzenie do sterylizacji narzędzi

Właściwe przygotowanie stanowiska zabiegowego należy do podstawowych działań kosmetycznych – każdego dnia!

Musi być estetyczne, czysto i schludnie. Najważniejsze jednak, aby było wyposażone w sterylne narzędzia. To podstawa. Pęseta, cążki, nożyczki, kopytka, wiertła, nośniki, bagietki do henny i pędzelki muszą po zabiegu trafiać do autoklawu. Do tej pory, dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego gabinetu stomatologicznego, nasze narzędzia pracy były regularnie sterylizowane. Jednak ze względu na brak czasu i chęć dysponowania własnym autoklawem – Salon Kosmetologii Body Art został wyposażony w nowe urządzenie:

Autoklaw Tinget STE 16L „B”

Wirusowe zapalenie wątroby typu B
  • Do infekcji może dojść przez zetknięcie się materiału zawierającego wirusa ze skórą lub błoną śluzową o naruszonej ciągłości naskórka.
  • W Polsce, w 60 – 70% przypadków do infekcji dochodzi w zakładach służby zdrowia z powodu nieprawidłowej sterylizacji lub nieumiejętnego posługiwania się sprzętem jednorazowego użytku.
  • Do zakażenia może dojść w czasie zabiegu chirurgicznego, stomatologicznego, podczas pobierania krwi i różnych zabiegów diagnostycznych.
  • Aby doszło do zakażenia ilość krwi zainfekowanej wirusem WZW B może być niewielka 0,00004ml. Dlatego żółtaczką można się zainfekować również u fryzjera i w gabinecie kosmetycznym.
  • Okres wylęgania tzn. czas dzielący zakażenie wirusem od choroby wynosi 2 – 4 miesiące. Pod koniec czwartego miesiąca pacjent odczuwa dolegliwości przypominające grypę lub zatrucie pokarmowe. Pojawia się ściemnienie moczu i zażółcenie skóry oraz białkówek oka. Chory trafia do szpitala gdzie przebywa do kilku tygodni, a nawet miesięcy.
  • U 5 – 10 % chorych żółtaczka wszczepienna zamienia się w przewlekłą, niestety często nieuleczalną chorobę i prowadzić może do marskości wątroby.
  • Nawet jeżeli pacjent zdrowieje, choroba oznacza wielomiesięczne wyłączenie z pracy zawodowej, narażenie otoczenia na zakażenie wirusem i duże koszty leczenia.
  • Zabezpieczają przed WZW B szczepienia ochronne, ale i ostrożność przy korzystaniu z usług kosmetycznych, stomatologicznych i fryzjerskich w takich miejscach, gdzie prawdopodobieństwo zainfekowania jest duże. Zabiegi kosmetyczne należy wykonywać w Salonach kosmetycznych, w którym narzędzia do manicure, pedicure ale również pęsety są sterylizowane, zmniejsza to ryzyko.
  • Warto zapytać swoją Kosmetyczkę, w jaki sposób sterylizuje i przechowuje narzędzia. To nie hańba. Przeciwnie, dajesz w ten sposób świadectwo dbałości o zdrowie i wysoką jakość usługi. Pedicure jest zabiegiem kosmetycznym, który wymaga bezwzględnej sterylności, narzędzi o wysokiej jakości oraz dużej ilości materiałów jednorazowych. Dlatego nie może być tani. Jakość ma swoją cenę.
  • Kupując usługi w Gabinecie kosmetycznym, w którym przestrzegane są standardy oprócz zabiegów kupujesz zdrowie i bezpieczeństwo
  • Lekarze oceniają, że dotychczas 2 mld ludzi zetknęły się z wirusem – żółtaczki wszczepiennej. U 350 mln kontakt zamienił się w przewlekłe zakażenie, a 1 mln osób umiera, na świecie, każdego roku z jego powodu.
  • Dezynfekcja nie wystarczy. Mikroby, to małe organizmy, niewidoczne dla oka, ale przebiegłe i zaradne. Wytwarzają przetrwalniki, coś w rodzaju kapsuły ratunkowej:), która umożliwia im przetrwanie w skrajnie niekorzystnych do życia warunkach. Mogą to być niskie lub wysokie temperatury, brak wody i substancji odżywczych, wysychanie, promieniowanie UV, czy niekorzystne pH. Ożywają  dopiero w sprzyjających warunkach, a mogą nimi być pozbawione sterylności narzędzia w ciepłym gabinecie kosmetycznym.
  • Przypomnę, że dezynfekcją nazywamy zabiegi polegające na zmniejszeniu liczby wegetatywnych (żywych) form drobnoustrojów do poziomu nie stwarzającego zagrożenia dla zdrowia, zaś sterylizacją usunięcie wszystkich form mikroorganizmów, zarówno wegetatywnych jak i przetrwalnikowych.
  • Tylko sterylizacja w autoklawie daje gwarancje posiadania wyjałowionych i higienicznych narzędzi.
  • W moim Gabinecie, narzędzia sterylizuję każdorazowo po użyciu w autoklawie parowym (LINK) nowej generacji, posiadającym Certyfikat jakości obowiązujący na terenie całej Wspólnoty Europejskiej (UNI EN ISO 9001 & EN 13485). Wyjaławianie odbywa się w temperaturze 134 stopni Celsjusza przy ciśnieniu 2,1 bara w ciągu 20 minut. Przestrzegam wszystkich trzech parametrów (temperatury, ciśnienia i czasu), gdyż przetrwalniki są odporne na działanie nawet wysokich temperatur. Dlatego działanie samej temperatury, nawet 100 stopni Celsjusza przez dłuższy okres, ich nie zabija.
  • Bardzo istotne jest również odpowiednie przechowywanie narzędzi.
  • Umawiając się na pedicure czy manicure, może warto nie kierować się jedynie najniższą ceną, a zapytać o autoklaw.